מערכת ניטור במסווה של האח הגדול

דרגו את הכתבה!

ידיעה שהתפרסמה החודש ב YNET מספרת לנו על כך שמשרד התחבורה וחברת חוצה ישראל יצאו במכרז להפעלת "מערכת ניטור" ניסיונית שמטרתה לבצע עקב רצוף ומדויק אחר הרגלי הנסיעה של הנהגים, ובחינת השפעת תמריצים כספיים על התנהגותם.

מאת: אבי הורוביץ

אבי הורוביץ

מאת: אבי הורוביץ

הניסוי הוא חלק מתוכנית של משרדי התחבורה והאוצר, שנועדה לבחון אפשרות לשינוי שיטת המיסוי הנהוגה כיום למכוניות חדשות. במקום מס קנייה גבוה, בכוונת משרדי הממשלה לגבות בעתיד "מס נסועה" – אגרה שתתבסס על מאפייני השימוש במכוניות, כמו זמן, מקום ומרחק נסיעה. כך למשל, נסיעה בשעות עומס במרכזי ערים צפופות, תהיה יקרה מנסיעה בשעות "רגועות" יותר, או במקומות צפופים פחות. ב- YNET מציינים כי כי בהולנד ובבריטניה מיושמות שיטות שונות של גביית "אגרות גודש", או "מסי נסועה".

צפו בגלריית תמונות של אבי הורביץ – קטעים מהעיתונות

מטרתו של המכרז נראית לכאורה פשוטה ועניינית: "לערוך ניטור של נסיעת כלי רכב – כדי לעודד נסיעה סביבתית וחברתית". ייתכן ובאמת הכוונה טובה – לבדוק אפשרויות אלטרנטיביות לחיוב עבור עצם השימוש בכלי רכב, לפי זמן ומיקום., אבל מה שמפריע היא הדרך בה מוצג הפרויקט ומה בעצם עומד מאחוריו.

אבי הורוביץ
מעקב? עדיף ניטור

כשחיפשתי את ההגדרה המדויקת למונח "ניטור" (באנגלית: Monitoring), מצאתי אותה רק בתחום המחשוב ("אוסף של רכיבים לאיסוף נתונים, ניתוחם ועמידה שלהם בתקנים מוגדרים מראש, כדי לאתר תקלות וכשלים עוד לפני שהם קורים בפועל") והכלכלה ("ניתוחים, הערכות וסקרים שנעשים על ידי פירמה לגבי נתונים שונים, כגון מאזני בוחן, כדי לבחון אם מערכות ההגנה והשמירה על מהימנות הנתונים לא נפרצה").

בשני המקרים, ההגדרה לא חופפת את מה שהמערכת העומדת למכרז אמורה לספק. במילים אחרות, עושה רושם שמשרד התחבורה וחברת "חוצה ישראל" (שהיא חברה ממשלתית) החליטו להשתמש במילה "ניטור", כי היא נשמעת טוב יותר (ואולי גם קצת מעורפלת) מאשר המילה "מעקב". זה רק מעורר יותר את החשש כי גורמים אינטרסנטיים פועלים על מנת לגלות טפח ולהסתיר טפחיים.

המערכת הנדרשת על פי תנאי המכרז, נועדה לבחון, לדווח וגם לשמור במאגרי המידע נתונים על הרגלי נסיעה. גם אם הכוונה לעשות בה שימוש אלטרנטיבי לחיובי מיסים לפי שימוש אישי נראית כהוגנת בהחלט, הרחבת השימוש בה עלולה להפוך את מאגר המידע למסוכן ואת כולנו ל"מפוקחי האח הגדול".

אבי הורוביץ יזם את פעילות הליסינג התפעולי בישראל ומשמש כיועץ ליסינג

טל: 050-5332449
Horowitz.advisors@gmail.com.

 

פורסם בקטגוריה חדשות, עם התגים , , , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים