מדוע תקציב תכנית הגריטה עומד על 5 מיליון ש"ח בלבד?

דרגו את הכתבה!

רק לפני כמה ימים הזכרנו את נושא גריטת כלי הרכב בישראל ועד כמה מדובר במדיניות חלמאית מצד הממשלה. והנה, אנו עדים שוב עד כמה לממשלה ככל הנראה לא אכפת מהגרוטאות הישנות. ב-ynet פורסם בתחילת אוגוסט 2013 כי הסכום שיוקצה לטובת גריטת כלי רכב יעמוד על חמישה מיליון ש"ח בלבד.

מאת יועץ הליסינג אבי הורוביץ

התכנית הממשלתית להורדת מכוניות ישנות מהכביש, שמאופיינות בזיהום אוויר רב ובאי בטיחות, תחודש – אבל בתקציב נמוך באופן קיצוני מאשר בשנים עברו.

בעבר תוכנן לתקצב את התכנית ב-18 מיליון ש"ח, שגם הם לא מספיקים. חמישה מיליון ש"ח לא אמורים להספיק לטובת מימוש מהלך רציני, על אחת כמה וכמה.

מה שיהיה ניתן לעשות עם חמישה מיליון ש"ח הוא הורדה של פחות מ-1,700 מכוניות בלבד מהכבישים. על פי ההערכות השונות, בישראל כ-30 אלף מכוניות שעומדות בדרישות תכנית הגריטה – כלומר, בנות 20 שנה ויותר. בקצב הזה, שבו מכוניות רבות הופכות לישנות, אין סיכוי ממשי לצמצום מספר המכוניות הישנות. נהפוך הוא – הציפייה היא לראות הרבה יותר מכוניות ישנות על הכביש במקום שלמדינה יהיה אינטרס להניע מהלך של גריטה מסיבית והצטיידות מוגברת בכלי רכב חדישים וחסכוניים. מהלך שכזה יניב לה הכנסות רבות, אך היא פועלת ב"קטן" בתחום זה, ומזניחה אותו לבלי שוב.

הציבור בהחלט משתף פעולה עם התכנית

התכנית פשוטה – בעליה של מכונית שגילה מעל 20 שנה, יכול למסור אותה למגרש ייעודי מטעם המדינה בתמורה ל-3,000 ש"ח, וזו מפרקת את החלקים שנשלחים למחזור ולגריטה. על פי הנתונים של המשרד להגנת הסביבה, הציבור הישראלי שיתף פעולה והתכנית זכתה להיענות גדולה בזמן יישומה – בשלושה שבועות נמסרו כ-2,100 מכוניות ישנות בתקציב של למעלה משישה מיליון ש"ח.

בעבר הייתה כוונה להרחיב את תכנית הגריטה שבהחלט תורמת לשוק הרכב בישראל – לכ-6,000 ש"ח עבור כל מכונית וכמו כן הוצע להוריד את הגיל המינימלי של המכוניות ל-18 – אבל כוונות לחוד ומציאות לחוד.

המדיניות בנושא הגריטה מנוגדת למדיניות הממשלה בנושא זיהום האוויר. רק לאחרונה אישרה הממשלה תכנית להפחתת זיהום אוויר. ברור לכולם שגריטה היא חלק עיקרי בתכנית מסוג שכזה, ולמרות זאת רק חמישה מיליון ש"ח בשנה יושקעו בתכנית שהיקפה עומד על 140 מיליון ש"ח. במסגרת תכנית חדשה זו, נאמר כי משרד האוצר יבחן "צעדי מיסוי שיהפכו את השימוש ברכבי הליסינג במקומות העבודה, לכדאיים פחות…". האם מישהו שם מבין את ההשלכות והקשר בין הדברים? אכן החלמאות חוגגת!

אבי הורוביץ– יועץ ליסינג
טלפון: 050-5332449
הכותב יזם את פעילות הליסינג התפעולי בישראל ומשמש כיועץ

פורסם בקטגוריה כללי, עם התגים , , , , , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים